پوکه معدنی چیست ؟

پوکه معدنی چیست ؟

پوکه معدنی حاصل فعالیت های آتشفشانی است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه های ریز و درشت متخلخل تشکیل گردیده است. نمونه ای از پوکه معدنی به صورت عدسی هایی با قطر ۵۰ تا ۱۰۰ متر و ارتفاع حدود ۵ متر در زیر لایه هایی از خاک و سنگ وجود دارد که پس از حفر ترانشه به وسیله بلدوزر عملیات برداشتن سنگ و خاک از روی لایه های پوکه معدنی انجام می گردد. در مرحله بعدی عملیات بارگیری به کمک لودر صورت می پذیرد و ماده معدنی به وسیله کامیون از معدن خارج می شود.

اصطلاح علمی آن پومیس یا اسکوریا می باشد که مهم ترین ویژگی این محصول استحکام بسیار بالای آن در ترکیب با سیمان و وزن بسیار سبک این محصول که دارای قابلیت بالا در نگهداری آب می باشد. در گذشته مهندسین رومی از این ماده معدنی در ساختمان های باستانی استفاده می کردند اما در حال حاضر علاوه بر مصرف این ماده معدنی در ایران صادرات آن به کشور های حاشیه خلیج فارس، امارات متحده عربی، عربستان و… نیز در حال انجام است.

پوکه های معدنی باعث مقاومت بتن ساخته شده می شوند و اغلب برای جهت شیب بندی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

پوکه به دو دسته پوکه صنعتی و پوکه معدنی تقسیم بندی می شود.

 

پوکه معدنی

پوکه معدنی حاصل فعالیت های آتشفشانی است.

مهم ترین مزیت پوکه معدنی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه از قبیل شن و ماسه، وزن بسیار کم آن و دارا بودن درجه سختی و نیز تخلخل بالای آن می باشد.

پوکه معدنی دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از ۱۰۰ میلیمتر است. هر یک از اندازه های پوکه معدنی برای موارد بخصوصی کاربرد دارند. برای مثال در شیب بندی بام ها و کف ساختمان ها از دانه ها و ذرات کوچکتر از ۴۰ میلیمتر استفاده می شود و یا برای کشاورزی در مناطق کم آب برای  جذب و نگهداری بیشتر آب از ذرات ریز تا دانه های ۳۰ میلیمتری استفاده می شود.

 

 مراحل پیشرفت در اکتشافات

– مواد معدنى دسته دو عبارت هستند از :
۱)
آهن، طلا، کرم، قلع، جیوه، سرب، روی، مس، تیتان، آنتیموان، مولیبدان، کبالت، تنگستن، کادمیوم و سایر فلزات.
۲)
نیترات ها، فسفات ها، برات ها، نمک هاى قلیایی، سولفات ها، کربنات ها، کلرورها (به استثناى مواد یاد شده در طبقه یک) و نظایر آن ها.
۳)
میکا، گرافیت، تالک، کائولن، نسوزها، فلدسپات، سنگ و ماسه سیلیسی، پرلیت، دیاتومیت، زئولیت، بوکسیت، خاک سرخ، خاک زرد، خاک هاى صنعتى و نظایر آن ها.
۴)
سنگهاى قیمتى و نیمه قیمتى مانند الماس، زمرد، یاقوت، یشم، فیروزه، انواع عقیق و امثال آنها.
۵)
انواع سنگ هاى تزئینى و نما.
۶)
انواع زغال سنگ ها و شیل هاى غیرنفتی.
۷)
مواد معدنى قابل استحصال از آب ها و گازهاى معدنى به استثناى گازهاى هیدروکربورن

شما ممکن است این را هم بپسندید